IP Santral Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Günümüzde IP santralin ne olduğu, neden kullanılması gerektiği halen bilinmemektedir. IP santraller, bir teknolojik ilerlemeden bahsediyorlar aslında. Yani IP santral , yüksek teknolojinin somut halini yansıtmaktadır. İnsan hayatını fazlasıyla kolaylaştıran bu sistemler daha çok ofislerde tercih edilmektedir.

Çalışanları zamandan ve mekandan bağımsızlaştıran IP santral yani, telefon santrali kullanana büyük avantajlar sunar. IP santral ile gelen çağrılar ofis telefonundan cevaplanır. Fakat ofis dışındayken bile cevaplanması mümkündür. Ofis dışında aynı dahili numara ile arama yapılabilir, cevaplama gerçekleştirilebilir. Hatta dünyanın bir ucundan diğer ucuna bile ulaşım gerçekleştirilebilir.

Cevaplanmayan çağrılar, sesli mesaj olarak iletilir. Bu sayede her türlü imkan sunulur. IP telefon santrali sayesinde, merkez, ofisler, şubeler kendi aralarında ücretsiz görüşebilirler. IP telefonlar tak çalıştır kullanılır. Başka bir ofiste, İnternet kablosu telefona bağlanarak dahili numara kullanılmaya devam edilir. IP telefonlar yeteneklidir.

Bilgi servisleri, borsa veya hava durumu gibi istenen bilgiler görüntülenebilir. IP santral ile iletişim çok kolaydır. Düşük maliyetlidir. IP santraller kesintisiz çalışmaya devam eder nitelikte üretilmişlerdir. Kesintisiz iletişim muhakkak ki çalışma hayatında son derece önemlidir.

Avantajları

• IP santral sistemlerinin en büyük özelliği en yeni iletişim teknolojileri ile donatılmış olmalıdır.

• Mevcut network altyapsını kullandığı için telefon için ilave bir altyapı ve kablolama gerekmiyor.

• Kurulması ve yönetilmesi kolaydır. Kendiniz veya IT çalışanları tarafından yönetilebilir.

• Tümleşik iletişim özelliklerini kullanabilirsiniz. Ses iletişimi yanında görüntü, yazışma (chat), konferans odaları vs.

• Başka sistemler ile entegre olması kolaydır.

• Uzun vadede düşünüldüğünde yatırım maliyeti daha düşüktür.

• Her zaman ve her yer iletişim halinde kalmanızı sağlar.

Neden IP Santral?

Başarının sırrı yüksek teknolojileri kullanmaktan geçer. Çalışma hayatında ilerleme kaydetmek isteniyorsa IP santral olmazsa olmazdır. Çağa ayak uydurmak gereklidir. Bunun yollarından biri ise IP santral kullanmaktan geçer.